Kontempliacijos arba svarstymo etapas – tai rizikos ir naudos analizės etapas. Asmuo šiame etape pradeda galvoti apie savo elgesio keitimą, bet dar nėra nusprendęs keistis ir dar nesiima veiksmų ką nors keisti. Tarp piktnaudžiaujančiųjų psichoaktyviosiomis medžiagomis kontempliuojantys asmenys rimtai svarsto galimybę mesti arba sumažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. Tačiau gausu dviprasmiško požiūrio į problemą ir pokyčius. Dažnai jų mintys apie pokyčius kyla dėl suvokimo (vidinio ar išorinio) apie ilgalaikes alkoholio ar narkotikų vartojimo pasekmes. Asmuo kartais pamąsto apie gyvenimo be priklausomybių teigiamus aspektus, bet tuo pačiu mąstoma apie kliūtis, trukdančias ką nors pakeisti. Netinkamo elgesio trūkumų ir pokyčių privalumų svarstymas yra svarbiausias apmąstymų etapo aspektas. Šiame etape asmuo pripažįsta problemos egzistavimą, stengiasi ją suprasti arba įprasminti, jaučia kančią ir diskomfortą dėl šio problemos pripažinimo. Asmuo stengiasi valdyti ar kontroliuoti situaciją vis iš naujo persvarstydamas savo situaciją (DiClemente, 2003, cit. iš Connors et al., 2016).
Piktnaudžiaujantis alkoholiu ar narkotikais asmuo gali likti svarstymų stadijoje neribotą laiką. Tai, kad asmuo pradeda gydytis ar priima kitą pagalbą, nebūtinai reiškia, kad jis ar ji išėjo iš svarstymo etapo ir perėjo į veiksmų etapą. Daugeliui klientų, pagalbos priėmimas reiškia ne veiksmą, o veikiau apmąstymų tęsinį. Pagalbos teikimo metu tokie asmenys nebūtinai priešinasi ir gali būti atviri aptarti savo problemas, net jei nėra pasirengę imtis kokių veiksmų veikti (Connors et al., 2016). Šiame etape asmuo galvoja apie pokyčius per ateinančius 6 mėnesius. DiClemente ir kt. (1991, cit. iš Connors et al., 2016) nustatė, kad rūkantys asmenys, esantys svarstymų etape, palyginti su esančiais prekontempliacijos etape, dažniau bandė mesti rūkyti.
Taigi, šiame etape esantys asmenys rimtai žiūri į elgesio keitimą, bet nėra priėmę tvirto sprendimo imtis veiksmų. Svarstymas ne visada yra trumpas tarpinis etapas prieš pradedant ruoštis ir veikti. Nors daugelis pereina nuo pasiruošimo prie veiksmų, yra ir tokių, kurie lieka svarstymuose ilgesnį laiką, o kartais ir grįžta prekontempliacijos etapą.
Elgesys būdingas asmenims kontempliacijos (svarstymo) etape:
- Siekis įvertinti pasirinkimus ir suprasti jų elgesį
- Nusiminęs
- Trokšta kontroliuoti arba valdyti
- Galvoja apie pokyčius
- Dviprasmiškas
- Nepradėję imtis veiksmų ir dar nėra tam pasirengę
- Dažnai bandė keistis praeityje
- Vertina savo elgesio privalumus ir trūkumus
- Įvertina savo elgesio pokyčių riziką ir naudą
Intervencijos padedančios asmeniui pereiti į kitą etapą:
- Ieškoma informacijos apie problemą. Praktiko vaidmuo yra toliau stiprinti kliento motyvaciją ir šviesti jį apie problemą ir pagalbos galimybes.
- Mąstoma apie pokytį. Praktikas stengiasi padėti sustiprinti pokyčių privalumus ir išsiaiškinti, kaip sumažinti ar bent jau sumažinti pokyčio trūkumus.
- Įvertinami pokyčių privalumai ir trūkumai. Akcentuojama, kad asmuo neturi keistis dabar, tik svarstomos galimybės (Ingersoll, 2012, cit. iš Corcoran, 2016).
- Praktikas gali klausti:
- Kokie yra privalumai nieko nedaryti?
- Kokie neprivalumai nieko nedaryti?
- Kas jus padrąsintų keisti, jeigu jūs to norėtumėte?
- Kokios pagalbos jums reikėtų jeigu apsispręstumėte keisti?
- Ar jūs bandėte tai keisti kada praeityje? Kaip sekėsi? Ką praeities bandymai jus išmokė?